04:04
26 آذر 1396
2017.Dec.17

از نماز تا اربعین – تداوم، پویایی و ثمر بخشی هر حرکت درستی، در گرو سه عامل است. از نماز تا اربعین – تداوم، پویایی و ثمر بخشی هر حرکت درستی، در گرو سه عامل است. ادامه ...
لحظه وداع پیامبر (ص) با حضرت زهرا(س) چه گذشت؟ لحظه وداع پیامبر (ص) با حضرت زهرا(س) چه گذشت؟ ادامه ...
طبق روایت، زلزله بلایی برای عبرت گناهکاران است؛ اما زلزله‌ی اخیر گربانگیر بدبخت و بیچاره‌ها شد. ولی ثروتمندان مرتکب گناه (رشوه و ربا ...) می‌شوند؟! طبق روایت، زلزله بلایی برای عبرت گناهکاران است؛ اما زلزله‌ی اخیر گربانگیر بدبخت و بیچاره‌ها شد. ولی ثروتمندان مرتکب گناه (رشوه و ربا ...) می‌شوند؟! ادامه ...
توسل ترامپ به مکانیسم ماشه در سناریوی برجام علیه برجام توسل ترامپ به مکانیسم ماشه در سناریوی برجام علیه برجام ادامه ...
هیچ کس تماشاچی نمونه، همه بیان وسط هیچ کس تماشاچی نمونه، همه بیان وسط ادامه ...
ژئوپلیتیک قومی ـ مذهبی میانمار/ قدرت در برابر حقوق بشر ژئوپلیتیک قومی ـ مذهبی میانمار/ قدرت در برابر حقوق بشر ادامه ...
غربی‌ها نمی‌خواهند منطقه آرام باشد؛
رفراندوم کردستان پروژه نوین جهان غرب برای دوران پساداعش غربی‌ها نمی‌خواهند منطقه آرام باشد؛ رفراندوم کردستان پروژه نوین جهان غرب برای دوران پساداعش ادامه ...
نشست نقد و بررسی آرای برونو لاتور؛ علم هیچ سوال معرفت شناختی مطرح نمی کند/ من پراگماتیست هستم نشست نقد و بررسی آرای برونو لاتور؛ علم هیچ سوال معرفت شناختی مطرح نمی کند/ من پراگماتیست هستم ادامه ...
شعارهای تجمع مقبره کوروش فاشیستی بود/ پیوند فاشیسم و لیبرالیسم شعارهای تجمع مقبره کوروش فاشیستی بود/ پیوند فاشیسم و لیبرالیسم ادامه ...
استاد فلسفه پروفسور جان کوزی: آمریکا خشن است؛ نه به خاطر اسلحه استاد فلسفه پروفسور جان کوزی: آمریکا خشن است؛ نه به خاطر اسلحه ادامه ...
***- دکتر نیلوفر چینی چیان - «نقش و جایگاه گفتمان عدالت در سیاست‌ورزی» - (بخش ششم / پرواز عدالت – سده میانی)                    ***- دکتر نیلوفر چینی چیان - «نقش و جایگاه گفتمان عدالت در سیاست‌ورزی» - (بخش ششم / پرواز عدالت – سده میانی) ادامه ...
«باز روایت مناظره جامعه‌گرایان – لیبرال‌ها؛ راهی برای فهم دیگری » - موضوع نشست مرکز مطالعات خاورمیانه - گروه روندها فکری (بخش دوم / پایانی) «باز روایت مناظره جامعه‌گرایان – لیبرال‌ها؛ راهی برای فهم دیگری » - موضوع نشست مرکز مطالعات خاورمیانه - گروه روندها فکری (بخش دوم / پایانی) ادامه ...
آخرین وضعیت بررسی لایحه آخرین وضعیت بررسی لایحه "قانون جامع انتخابات" ادامه ...
کدخدایی: طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها در شورای نگهبان تایید شد کدخدایی: طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها در شورای نگهبان تایید شد ادامه ...
ابطال آرای منتخبان شورای شهر در برخی شهرها + جزئیات ابطال آرای منتخبان شورای شهر در برخی شهرها + جزئیات ادامه ...
۱۴ صندوق تهران مجددا کنترل می‌شود ۱۴ صندوق تهران مجددا کنترل می‌شود ادامه ...
چمران: تاکید هیات نظارت بر بازشماری ۱۰درصدصندوق‌های انتخابات شورای تهران چمران: تاکید هیات نظارت بر بازشماری ۱۰درصدصندوق‌های انتخابات شورای تهران ادامه ...
*** آمریکا: کره شمالی مایه دردسر است؛ تحریم‌ها تشدید شوند *** آمریکا: کره شمالی مایه دردسر است؛ تحریم‌ها تشدید شوند نمایش ...
خندوانه به سبک امریکایی خندوانه به سبک امریکایی نمایش ...
کشمیر - خالی کردن حرص نظامیان، با تخریب موتور سیکلت مردم کشمیر - خالی کردن حرص نظامیان، با تخریب موتور سیکلت مردم نمایش ...
شلیک پلیس امریکا به رهگذر بدون سلاح 2 شلیک پلیس امریکا به رهگذر بدون سلاح 2 نمایش ...
شلیک پلیس امریکا به رهگذر بدون سلاح 1 شلیک پلیس امریکا به رهگذر بدون سلاح 1 نمایش ...
سیل فرانسه - پاریس سیل فرانسه - پاریس نمایش ...

■ تخلفات دولت در خصوص سهام عدالت/مردم قرار بود سهام بگیرند یا پول بدهند؟

 نسخه قابل چاپ

 ارسال به دوستان

18 مهر 1396 - 00:00:00

تسنیم - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: قرار بود پول سهام عدالت از محل سود سهام تسویه شود اما دولت می خواهد از مردم پول هم بگیرد.

ایران پی ان – تجارت، بازرگانی، سرمایه گزاری: محمدرضا پور ابراهیمی در مورد دریافت تفاوت قیمت سهام عدالت و پرداخت سود آن به صورت قطره چکانی به مشمولان گفت : دولت باید به جای سود سهام ، اصل سهام را واگذار کند ، سودی که قرار است برای مشمولان تقسیم شود به جز اتلاف منابع ملی ، چیزی برای کشور ندارد.
وی گفت : این منابع باید سرمایه گذاری شود اما دولت برخلاف ضوابط و مقررات به مردم می گوید باید 500 هزار تومان واریز کنید تا 80 هزار تومان سود سالانه دهیم که این درخواست ، خلاف است و همین الان این پول در بانک ها سود بالاتری دارد.
پور ابراهیمی افزود : قرار بود مبلغ سهام از محل سود سهام تسویه شود اما در حال حاضر نه تنها این مبلغ تسویه نشده و سهامی هم دست مردم را نگرفته ، بلکه از مردم هم قرار است ، پول بگیرند.
وی گفت : دولت می خواهد 4 هزار میلیارد تومان سرمایه را به صورت ماهانه ده تا بیست هزار تومان در اختیار مردم قرار دهد در حالی که این مبلغ با ضریب 5 برابری حدود بیست هزار میلیارد تومان پروژه را که همین شرکت ها اجرا می کنند ، می تواند پوشش دهد.
پورابراهیمی تاکید کرد : فعالیت های اقتصادی با این پول قیمت سهام را چندین برابر می کند و مردم در زمان آزادسازی اثرش را روی قیمت سهم می بینند نه روی سود ناچیز.

محمد نبی حبیبی دبیر کل حزب موتلفه اسلامی

دولت با چه مبنای شرعی و قانونی می‌خواهد سهام عدالت را به نفع خود مصادره کند؟

محمدنبی دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در پایان نشست دبیران این حزب با اشاره به اینکه بزرگترین و مهمترین مسئله کنونی ما تجزیه کشورهای اسلامی منطقه است، گفت: استکبار جهانی می‌خواست شکست داعش را با همه پرسی کردستان جبران کند اما نتوانست.

وی افزود: همه‌پرسی در کردستان یک خنجر از پشت به چهار کشور اسلامی منطقه است که دچار فتنه داعش بودند. امروز داعش در حال احتضار است، از این رو رژیم صهیونیستی و آمریکا می‌خواهند تجزیه کشورهای اسلامی درگیر با داعش را از طریق همه‌پرسی کردستان کلید بزنند. این یک طرح خائنانه است و باید با تمام قدرت در برابر آن ایستاد و نگذاشت مردم مظلوم کردستان وجه‌المصالحه تضمین منافع استکبار جهانی شوند.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با تجلیل از مرحوم جلال طالبانی گفت: جلال طالبانی تا زنده بود به وحدت سرزمین عراق اصرار داشت و تجزیه‌طلبی را برنمی‌تابید.

حبیبی خاطرنشان کرد: راه برون رفت از این بحران گردن نهادن اربیل و بغداد به طرح حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی است. قانون اساسی عراق تکلیف این معضل را مشخص کرده است.

وی افزود: هیچ دولت عضو سازمان ملل جز رژیم صهیونیستی با این طرح خائنانه اعلام موافقت صریح نکرده است. رژیم صهیونیستی یک دولت جعلی است و می‌خواهد یک دولت جعلی با مشارکت خود برای ضربه به کشورهای اسلامی پدید آورد. کردهای عراق نباید در این توطئه که امکانات و ظرفیت‌های کردستان را به باد فنا خواهد داد مشارکت کنند.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به دیگر توطئه آمریکا علیه ایران گفت: ترامپ با برجام بازی می‌کند و آن را وسیله‌ای برای ضربه به دولت و ملت ایران کرده است. آمریکایی‌ها با بد عهدی هیچ یک از تعهدات خود را عملی نکردند و اکنون با تصویب تحریم‌های جدید نه تنها می‌خواهند از برجام عبور کنند بلکه قصد دارند به بدتر از دوران ماقبل برجام برگردند.

حبیبی با اشاره به نامه تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا به ترامپ در مورد باقی ماندن ایالات متحده بر برجام اظهار داشت: معلوم نیست که پشت پرده این ماجرا چه سیاستی نهفته است. همین تعداد از نمایندگان کنگره آمریکا تحریم‌های جدید را تصویب کرده‌اند. آنها در حقیقت به ترامپ می‌گویند ایران را همچنان به تعهدات خود در برجام نگه‌دار اما نه تنها تحریمی را لغو نکن بلکه بر حجم و مقدار آن بیفزای. این موضع بدتر از خروج آمریکا از برجام است.

وی با اشاره به اظهارات اخیر آقای عارف که گفته بود، مخالفان اصلاحات نتوانسته‌اند به اصلاح‌طلبان برچسب فساد اقتصادی بزنند، تصریح کرد: آیا فساد چند هزار میلیارد تومانی در صندوق ذخیره فرهنگیان، حقوق‌های نجومی، رشوه‌های شهرام جزایری به برخی نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس و فساد برخی مقامات دولت اصلاحات فساد محسوب نمی‌شود؟

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی تاکید کرد: اینکه یک اصلاح‌طلب در ماه 57 میلیون تومان حقوق بگیرد و از مبالغ کلان وام کم بهره و پاداش‌های میلیونی دریافت کند، فساد نیست؟ اینکه بخواهند همه چیز را انکار کنند نوعی اهانت به شعور سیاسی و فهم مردم است!

حبیبی با اشاره به اینکه اخیرا دولت اعلام کرده است "اگر سهامداران عدالت بدهی خود را به دولت نپردازند سهم سهامشان به نفع دولت مصادره می‌شود" گفت: دولتی‌ها بعد از 10 سال یک ریال هم به مردم نداده‌اند اما از طرفی یک مبلغ درشتی از مردم طلبکار هستند. یکی در دولت باید به این سؤال پاسخ دهد که سهام‌دار عدالت بدهکار است یا طلب‌کار؟!

وی افزود: اگر این بدهی خودخوانده پرداخت نشود، دولت با چه مبنای شرعی و قانونی می‌خواهد سهام عدالت را به نفع خود مصادره کند؟! آیا پس از 10 سال انتظار دولت باید چنین برخوردی با سهامداران عدالت صورت بگیرد؟! البته اینکه دولت قبل از ابتدا با کدام پشتوانه کارشناسی دست به چنین اقدامی زد، جای سوال بوده و هست.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به مطالبات معیشتی مردم و نیز مشکلات اقتصادی کشور، خاطرنشان کرد: امروز بعد از ملاحظات مربوط به توطئه‌های آمریکا در منطقه که در تجزیه کشورهای اسلامی متمرکز است و نیز بدعهدی آمریکا در برجام و تلاش برای وارد کردن فشار اقتصادی بیشتر موضوع مسایل اقتصادی مهم است. دولت باید فکری برای پاسخگویی به مردم بکند و نباید با این بی‌اعتنایی به مردم حتی صدای مراجع را درآورد، بگونه‌ای که یکی از مراجع عظام تقلید اخیرا فرموده بودند "با رقیب هراسی در انتخابات وعده‌هایی به مردم داده شد که باید به آنها عمل شود؟"

وی افزود: چرا قبل از انتخابات وعده دادن سود سهام به مردم می‌دهند اما پس از انتخابات می‌گویند نه تنها سودی در کار نیست بلکه یک مبلغ را هم باید بدهید تا تصمیم بگیریم چقدر سود به شما بدهیم!

حبیبی در پایان با اشاره به برگزاری مراسم‌های عزاداری و تکریم شعائر الهی عاشورا و کربلا در دهه اول محرم گفت: امسال خوشبختانه هیئت‌های مذهبی، حسینیه‌ها و تکایا مثل هر سال سنگ تمام گذاشتند.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی همچنین اظهار کرد: تشییع با شکوه پیکر مطهر «شهید حججی» در مشهد، تهران، اصفهان و نجف آباد موجی از معنویت و حماسه و سلحشوری در سراسر کشور پدید آورد. تجلیل مقام معظم رهبری از این شهید عزیز، او را نماد مقاومت و ظهور نسل جوان انقلاب قرارداد. امروز میلیونها جوان در کشور او را مقتدای خود در نبرد با کفر و استکبار جهانی می‌دانند و آرزو دارند در این راه برای اعتلای اسلام و ایران سر بدهند.

وی در ادامه دروغ‌پردازی سایت‌های خبری فتنه علیه رئیس قوه قضائیه را نشانه پایداری و مقاومت رئیس دستگاه قضایی در برابر مفسدین اقتصادی و فتنه‌گران دانست و گفت: آمریکایی‌ها چند جاسوس دستگیر شده در تهران دارند و اخیراً در نطق ترامپ در سازمان ملل به آن اشاره شد. استکبار جهانی با شایعه سازی کذب علیه رئیس قوه قضائیه نمی‌تواند جاسوسان آمریکایی را آزاد کند. خائنینی هم که از کشور فرار کردند و در بوق‌های استکباری کار می‌کنند نمی‌توانند فضا را در کشور آلوده کنند و به مقاصد خود برسند.

حبیبی تصریح کرد: البته دفاع از رئیس محترم قوه قضائیه در این مورد خاص بمعنای تائید بی چون و چرای آنچه در قوه قضائیه می‌گذرد نیست. امروز اصلاح برخی امور در قوه قضائیه ضروری است و مدیریت ویژه رئیس محترم دستگاه قضایی و همکاران طراز اول ایشان و بدنه قوه قضائیه را می‌طلبد. بیان اشکالات موجود هم به معنای زیر سوال بردن همه افراد در قوه قضائیه نیست.

سهام عدالت

واریز ناگهانی ۲۵ هزار میلیارد تومان سهام عدالت به جیب دولت

 

باعدم استقبال مردم برای تسویه با سازمان خصوصی سازی در جهت مالکیت کامل سهام عدالت، پیش بینی می‌شود رقمی بین ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان از سبد این سهام به مالکیت دولت در بیاید.

بر اساس اعلام مسئولان سازمان خصوصی سازی، ارزش کل سبد سهام عدالت حدود 50 هزار میلیارد تومان می‌باشد. در حال حاضر جمعیتی معادل دو دهک از سهامداران این سهام به طور کامل مالکیت سهام خود را در اختیار دارند و بقیه گروهها بایستی برای کامل شدن مالکیت خود وجه ما به التفاوت سهم فعلی تا رقم یک میلیون تومان را به حساب سازمان خصوصی سازی واریز کنند.

به عبارت دیگر بر اساس مصوبات دولت، دو دهک کمتر برخوردار جامعه از جمعیت 47 میلیون نفری صاحبان سهام عدالت، مالک سهام کامل به ارزش یک میلیون تومان شده‌اند و بقیه مردم برای تکمیل  مالکیت خود و در اختیار گرفتن کامل یک میلیون تومان سهام عدالت باید رقمی در حدود 500 هزار تومان به ازای هر نفر را به حساب سازمان خصوصی سازی واریز کنند.

در همین راستا رئیس سازمان خصوصی‌سازی با ابراز اینکه 47 میلیون سهام‌گیرنده دهک‌بندی شده‌اند و پرداخت‌ها با توجه به واریزهای صورت‌گرفته به‌صورت هدفمند بر اساس اولویت به سهام‌گیرندگان داده می‌شود، گفت: پرداخت‌ها از دهک‌های پایین شروع می‌شود.

تمدید بی حاصل یک ماهه برای تسویه با سازمان خصوصی سازی

گفتنی است، پیش از این  مهلت تسویه با سازمان خصوصی سازی تا پایان شهریور ماه تعیین شده بود که با توجه به مصوبه شورای عالی اصل 44، مهلت تسویه مانده مبلغ سهام تخصیصی مشمولانی که ارزش سهام آنان به‌طور کامل تسویه نشده، تا پایان مهر ماه جاری تمدید شد. به نظر می‌رسد عدم استقبال عموم مردم از واریز وجه به حساب سازمان خصوصی سازی باعث شد تا زمان تسویه برای یک ماه دیگر تمدید شود.

بر همین اساس چند روز پیش  سازمان خصوصی‌سازی برای کلیه مشمولان سهام عدالت که شماره تلفن همراه خود را به سامانه سهام عدالت اعلام کرده‌اند، پیامکی با عنوان این‌که "مهلت واریز نقدی جهت تسویه مانده ارزش سهام عدالت شما تا پایان مهر تمدید شد" ارسال نمود.

بر اساس مفاد این پیامک، کلیه مشمولان سهام عدالت می‌توانند به‌صورت دلخواه و نه اجباری تا پایان مهر ماه جاری نسبت به پرداخت مانده مبلغ سهام تخصیصی خود اقدام کنند.

تسویه با سازمان خصوصی سازی الزامی نیست

لازم به ذکر است،  پرداخت این مبلغ الزامی نبوده و در صورت پرداخت مانده مبلغ تخصیصی سهام، به همین نسبت در آینده سود سهام عدالت مشمولین افزایش خواهد یافت. در واقع کسانی که با سازمان خصوصی سازی تسویه کامل را انجام دهند در آبان ماه سود 150 هزار تومانی را دریافت خواهند کرد و بقیه افراد که تقریبا کمالکیت نیمی از سهم را دارند، حدود 75 هزار تومان سود خواهند گرفت.

پوری‌حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی در برنامه چوب‌خط شبکه افق در مورد آخرین وضعیت پرداخت سهام عدالت گفته بود: از اول مرداد تا پایان اسفندماه شرکت‌های سرمایه‌پذیر موظف به پرداخت سودهای مربوط به سهام عدالت به سازمان خصوصی‌سازی بوده و سازمان خصوصی‌سازی موظف به پرداخت آن به سهام‌داران می‌باشد.

دولت مالک جدید نیمی از سهام عدالت

اما رئیس سازمان خصوصی سازی وجه پنهان عدم تسویه مردم با این سازمان را تشریح کرده و تایکد کرد در صورت عدم تسویه دولت مالک جدید نیمی از سهام عدالت خواهد بود. وی گفت: اگر مشمولین مابقی سهام خود تا یک‌میلیون تومان را نپردازند، تنها به‌اندازه همان میزان کنونی سهام خود سود دریافت می‌کنند و باقی سهام پس از اتمام مهلت مقرر (پایان مهرماه) به مالکیت دولت خواهد رسید.

طی 10 سال گذشته حدود نیمی از سهام عدالت یک‌میلیون تومانی به مالکیت مردم درآمده است و علی‌رغم اعلام دولت برای تسویه نیمی دیگر توسط خود مردم، استقبالی از این پیشنهاد نشده است، بنابراین تا پایان مهرماه، مالکیت حدود نیمی از کل سهام عدالت به دولت بازخواهد گشت و از مردم پس گرفته خواهد شد. به عبارت دیگر اگر ارزش سبد سهام عدالت همان 50 هزار میلیارد تومان که مسئولان دولتی اعلام کرده اند در نظر گرفته شود از پایان مهر ماه رقمی بین 20 تا 25 هزار میلیارد تومان از سبد تسویه نشده سهام عدالت به مالکیت دولت در خواهد آمد.

به نظر می‌رسد مالکیت مجدد دولت بر بخش مهمی از سبد سهام عدالت با هدف اصلی این طرح و سیاستهای اصل 44 قانون اساسی در تعارض باشد. دولت همانطور که از طریق سود این سهام مالکیت نیمی از این سبد را به مردم واگذار کرد می‌تواند با ادامه این روند مردم را به طور کامل مالک مابقی سهام عدالت کند.

علی‌رغم درخواست‌های مکرر سازمان خصوصی‌سازی، تاکنون ۱۴میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت برای دریافت سود سهام عدالت شماره شبای بانکی ندادند.

 سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد، از تعداد حدود 47 میلیون نفر افراد مجاز برای اعلام شبای بانکی، تا کنون مجموع مشمولینی که شبای بانکی خود را به سامانه سهام عدالت اعلام کرده‌اند حدود 33 میلیون نفر است که بین آنان، مددجویان نهادهای حمایتی، روستاییان و عشایر و کارگران فصلی و ساختمانی بالاترین میزان مشارکت در اعلام شماره شبای بانکی به سامانه را داشته‌اند

مددجویان با 76 درصد، روستاییان با 75 درصد و کارگران با 70 درصد، میزان مشارکت بالایی در سامانه سهام عدالت و ثبت شماره شبای بانکی در سامانه داشته‌اند.

مرتبط: 

مردم از سهام عدالت خیری ندیدند/ساختار توزیع سهام عدالت اشتباه است

 رئیس سازمان خصوصی سازی: یک میلیون تومان مبلغ سهام عدالت را پر کنید ۱۵۰ هزار تومان سود بگیرید

 جزئیات مشارکت مردم در سهام عدالت/استفاده۳۹میلیون از خدمات سامانه/ مهلت ...

  آغاز مرحله اول پرداخت سود سهام عدالت از شهریورماه

 روزهای شلوغ بانکها/افتتاح حساب سهام عدالت با ۵۰ هزار تومان

 سامانه سهام عدالت از دسترس خارج شد/اطلاعات به روزرسانی می‌شود

 سود سهام سال ۹۵ متعلق به همه سهام داران است

 مصوبه هیات وزیران در مورد «سهام عدالت


Advertisment