04:05
26 آذر 1396
2017.Dec.17

از نماز تا اربعین – تداوم، پویایی و ثمر بخشی هر حرکت درستی، در گرو سه عامل است. از نماز تا اربعین – تداوم، پویایی و ثمر بخشی هر حرکت درستی، در گرو سه عامل است. ادامه ...
لحظه وداع پیامبر (ص) با حضرت زهرا(س) چه گذشت؟ لحظه وداع پیامبر (ص) با حضرت زهرا(س) چه گذشت؟ ادامه ...
طبق روایت، زلزله بلایی برای عبرت گناهکاران است؛ اما زلزله‌ی اخیر گربانگیر بدبخت و بیچاره‌ها شد. ولی ثروتمندان مرتکب گناه (رشوه و ربا ...) می‌شوند؟! طبق روایت، زلزله بلایی برای عبرت گناهکاران است؛ اما زلزله‌ی اخیر گربانگیر بدبخت و بیچاره‌ها شد. ولی ثروتمندان مرتکب گناه (رشوه و ربا ...) می‌شوند؟! ادامه ...
توسل ترامپ به مکانیسم ماشه در سناریوی برجام علیه برجام توسل ترامپ به مکانیسم ماشه در سناریوی برجام علیه برجام ادامه ...
هیچ کس تماشاچی نمونه، همه بیان وسط هیچ کس تماشاچی نمونه، همه بیان وسط ادامه ...
ژئوپلیتیک قومی ـ مذهبی میانمار/ قدرت در برابر حقوق بشر ژئوپلیتیک قومی ـ مذهبی میانمار/ قدرت در برابر حقوق بشر ادامه ...
غربی‌ها نمی‌خواهند منطقه آرام باشد؛
رفراندوم کردستان پروژه نوین جهان غرب برای دوران پساداعش غربی‌ها نمی‌خواهند منطقه آرام باشد؛ رفراندوم کردستان پروژه نوین جهان غرب برای دوران پساداعش ادامه ...
نشست نقد و بررسی آرای برونو لاتور؛ علم هیچ سوال معرفت شناختی مطرح نمی کند/ من پراگماتیست هستم نشست نقد و بررسی آرای برونو لاتور؛ علم هیچ سوال معرفت شناختی مطرح نمی کند/ من پراگماتیست هستم ادامه ...
شعارهای تجمع مقبره کوروش فاشیستی بود/ پیوند فاشیسم و لیبرالیسم شعارهای تجمع مقبره کوروش فاشیستی بود/ پیوند فاشیسم و لیبرالیسم ادامه ...
استاد فلسفه پروفسور جان کوزی: آمریکا خشن است؛ نه به خاطر اسلحه استاد فلسفه پروفسور جان کوزی: آمریکا خشن است؛ نه به خاطر اسلحه ادامه ...
***- دکتر نیلوفر چینی چیان - «نقش و جایگاه گفتمان عدالت در سیاست‌ورزی» - (بخش ششم / پرواز عدالت – سده میانی)                    ***- دکتر نیلوفر چینی چیان - «نقش و جایگاه گفتمان عدالت در سیاست‌ورزی» - (بخش ششم / پرواز عدالت – سده میانی) ادامه ...
«باز روایت مناظره جامعه‌گرایان – لیبرال‌ها؛ راهی برای فهم دیگری » - موضوع نشست مرکز مطالعات خاورمیانه - گروه روندها فکری (بخش دوم / پایانی) «باز روایت مناظره جامعه‌گرایان – لیبرال‌ها؛ راهی برای فهم دیگری » - موضوع نشست مرکز مطالعات خاورمیانه - گروه روندها فکری (بخش دوم / پایانی) ادامه ...
آخرین وضعیت بررسی لایحه آخرین وضعیت بررسی لایحه "قانون جامع انتخابات" ادامه ...
کدخدایی: طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها در شورای نگهبان تایید شد کدخدایی: طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها در شورای نگهبان تایید شد ادامه ...
ابطال آرای منتخبان شورای شهر در برخی شهرها + جزئیات ابطال آرای منتخبان شورای شهر در برخی شهرها + جزئیات ادامه ...
۱۴ صندوق تهران مجددا کنترل می‌شود ۱۴ صندوق تهران مجددا کنترل می‌شود ادامه ...
چمران: تاکید هیات نظارت بر بازشماری ۱۰درصدصندوق‌های انتخابات شورای تهران چمران: تاکید هیات نظارت بر بازشماری ۱۰درصدصندوق‌های انتخابات شورای تهران ادامه ...
*** آمریکا: کره شمالی مایه دردسر است؛ تحریم‌ها تشدید شوند *** آمریکا: کره شمالی مایه دردسر است؛ تحریم‌ها تشدید شوند نمایش ...
خندوانه به سبک امریکایی خندوانه به سبک امریکایی نمایش ...
کشمیر - خالی کردن حرص نظامیان، با تخریب موتور سیکلت مردم کشمیر - خالی کردن حرص نظامیان، با تخریب موتور سیکلت مردم نمایش ...
شلیک پلیس امریکا به رهگذر بدون سلاح 2 شلیک پلیس امریکا به رهگذر بدون سلاح 2 نمایش ...
شلیک پلیس امریکا به رهگذر بدون سلاح 1 شلیک پلیس امریکا به رهگذر بدون سلاح 1 نمایش ...
سیل فرانسه - پاریس سیل فرانسه - پاریس نمایش ...

■ رئیس سازمان خصوصی سازی: یک میلیون تومان مبلغ سهام عدالت را پر کنید ۱۵۰ هزار تومان سود بگیرید

 نسخه قابل چاپ

 ارسال به دوستان

17 مهر 1396 - 00:00:00

تسنیم - رئیس سازمان خصوصی سازی کشور گفت: برای کسانی که مبلغ یک میلیون تومان سهام عدالتشان را پر کرده باشند از محل تخفیف یا آورده نقدی برای عملکرد سال مالی گذشته ۱۵۰ هزار تومان سود دریافت می کنند.

ایران پی ان – اقتصاد ایران: محمدرضا پورابراهیمی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: برخی شرکت ها را از مجموعه شرکت های سهام عدالت خارج کرده اند که این خلاف قانون است. ازجمله این شرکت ها؛ شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران است که می گویند زیان ده بوده و آن را از مجموعه شرکت های سهام عدالت خارج کرده اند.
وی گفت: در حالی که کوچکترین تغییر در چارچوب شرکت های سهام عدالت؛ خلاف قانون است اما دولت چند وقت پیش هفت شرکت را از مجموعه شرکت های سهام عدالت خارج کرد.
پورابراهیمی اضافه کرد: تصمیم گرفته شده برای پرداخت ما به التفاوت سود سهام عدالت تا سقف یک میلیون تومان از سوی مردم با چارچوب اهداف واگذاری سهام عدالت همخوانی ندارد.
وی افزود: مبلغ 470 هزار تومانی که به طور متوسط مردم باید بپردازند حدوداً معادل ارزش خود سهام عدالت است و مجموع آن 20 هزار میلیارد تومان می شود و پرداخت آن را به صلاح کشور نمی دانیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بخشی از سهام شرکت های سهام عدالت هنوز ارزش گذاری و تعیین تکلیف نشده اند.
پورابراهیمی افزود: از مجموع 50 میلیون نفری که باید ما به التفاوت سود سهام عدالت را پرداخت کنند تا کنون تنها 23 هزار نفر پول پرداخت کرده ایم.
وی گفت: با احتساب 50 هزار تومان برای افتتاح حساب در بانکها، مردم باید 520 هزار تومان پرداخت کنند در حالی که به طور متوسط 80 هزار تومان قرار است سود به آنها پرداخت شود.
رئیس سازمان خصوصی سازی هم در این برنامه گفت: 11 سال پیش سهامی را به مردم دادند که فرض بر مالک بودن مردم دانستند.
میرعلی اشرف پوری حسینی افزود: 60 شرکت در قالب شرکت های سهام عدالت است که 49 تای آن دارای قیمت قطعی است.
وی گفت: ارزش این شرکت ها 27 هزار و 200 میلیارد تومان است در حالی که ارزش بازار آن 55 هزار میلیارد تومان است.
پوری حسینی افزود: از مجموع 60 شرکت دولت در 10 سال گذشته شرکت هایی را کم و شرکت هایی را به آنها اضافه کرده است.
وی گفت: ازجمله شرکت هایی که حذف شدند؛ شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بود و زیان ده به حساب می آمد و شرکت های سوددهی به آنها اضافه شدند.
رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: هم اکنون حدود 20 هزار میلیارد تومان سهام قیمت گذاری نشده هم وجود دارد که اگر مردم در پرداخت ما به التفاوت سود استقبال کنند، پس از محاسبه سهام قیمت گذاری شده به سراغ آنها می رویم.
پوری حسینی گفت: کسانی که 468 هزار تومان ما به التفاوت را پرداخت کنند صاحب سهمی می شوند که اکنون در بازار دو برابر ارزش دارد و سود سالانه آن 13 درصد خواهد بود.

رئیس سازمان خصوصی سازی کشور گفت: در پرداخت مانده ارزش سهام عدالت بایدی در کار نیست.
میرعلی اشرف پوری حسینی در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما ادامه داد: برای کسانی که مبلغ یک میلیون تومان سهام عدالتشان را پر کرده باشند از محل تخفیف یا آورده نقدی برای عملکرد سال مالی گذشته 150 هزار تومان سود دریافت می کنند.

پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در سوی دیگر این نشست گفت: چگونه این 150 هزار تومان را محاسبه و بدست آورده اید، فرمول شما نادرست است.
پوری حسینی در پاسخ تصریح کرد: کسانی که 532 هزار تومان دارند و مبلغ یک میلیون تومان را پر نکرده اند سودشان نصف مبلغ 150 هزار تومان خواهد بود. پیچیدگی سهام عدالت بسیار زیاد است زیرا یک بعد خانوار 5 نفره ای وجود دارد و عده ای هم هستند که نفرات خانواده شان بیش از پنج نفر است و 5 میلیون تومان سهم برایشان در نظر گرفته شده است، البته توضیح اینها از حافظه مردم خارج است.
او ادامه داد: در حال حاضر 60 شرکت سرمایه پذیر داریم که 49 تای آنها قیمت قطعی دارند و 11 شرکت فاقد قیمت هستند که همان 49 شرکت برای تامین 26 هزار و ششصد میلیارد تومان برای دادن سهام 49 میلیون نفر سهامداران سهام عدالت کفایت می کند.
وی افزود: البته این اتفاق به صورت مستقیم غیرممکن است، در این بین باید یک واسطه وجود داشته باشد، قبلاً قرار بود این واسطه ها شرکت های سرمایه گذاری استانی باشند که بنا به دهها دلیل رسیدیم به اینکه این امر که ممکن نیست، پس اتفاق نظر یافتیم که بهتر است صندوق های قابل معامله در بورس، واسطه باشند، اینجا یک ابهام دارد، چون هنوز جایگزینی صورت نگرفته است و مردم از ورقه سهم بی اطلاعند.


پورابراهیمی در طرف مقابل گفت: وقتی از 4000 میلیارد تومان صحبت می کنیم باید این رقم را بین 50 میلیون نفر تقسیم کنیم، رقم حاصله مشخصاً 150 هزار تومان نیست. نتیجه رقمی حدود 80 هزار تومان است.
او افزود: اگر قرار باشد در بورس اقدام به خرید سهام شرکتی کنید باید بدانیم مجموعه ای که اوج سودش 4000 میلیارد تومان است در بازار امروز با P/E 5 ، قیمتی معادل 5 برابر سود خواهد داشت، ساده تر اینکه اگر کسی بخواهد سهام شرکت الف را در بازار سرمایه خرید کند، از خودش می پرسد که سالانه به طور متوسط چقدر سوددهی دارد؟ فرض بگیریم 100 واحد سود می دهد، در بازار سرمایه قیمتی که برای شرکتی با 100 واحد سود در نظر گرفته می شود حداکثر معادل 5 تا 6 برابر خواهد بود، یعنی حدود 500 تومان و در نهایت نباید قیمت سهام از 500 تا 600 تومان فراتر برود.

محمدرضا پورابراهیمی
این در حالیست که حالا ما می خواهیم این پرتفو را از جیب مردم تأمین و به خودشان تحویل دهیم. کدام فرمول تخصصی می تواند مردم را مجاب کند به پرداخت و انجام چنین معامله ای؟


پوری حسینی گفت: قبول دارم که P/E 5 برای یک شرکت بورسی کاملاً مناسب است اما ایده آلهای ذهن آقای پورابراهیمی با واقعیت های بازار تفاوت دارد. ما این 49 شرکتی که دارای قیمت قطعی هستند را جدول بندی و هر روز قیمت تابلوی بورسی سهام این شرکت ها را مطالعه و مرور می کنیم بدون در نظر گرفتن اینکه 40 درصد بلوکه وجود دارد یا خیر؛ با این احتساب می آییم و برای آنها قیمت تعیین می کنیم، رقمی حدود 55 هزار میلیارد تومان با ارزش دفتری 26 هزار و ششصد میلیارد تومان و واقعیت این است.


او افزود: منطقی این است که وقتی از بورس قصد خرید سهام را می کنیم به سراغ سهامی با P/E پایین برویم اما مشمولین سهام عدالت این حق انتخاب را ندارند چون دولت در طول 10 سال گذشته از میان قویترین شرکت های بورسی تعدادی سهام کنار گذاشته و بین مردم تقسیم کرده است.
پورابراهیمی در سوی مقابل گفت: بررسی ها نشان می دهد ابهاماتی در ماهیت شرکت ها و قیمت گذاریها وجود دارد. دیگر اینکه سودی که به این مجموعه ها تعلق می گیرد با محاسبات ما زیر 10 درصد خواهد بود پس سرمایه گذاری در این شرکتها اصلاً منطقی نیست، اگر 50 میلیون نفر مشمول سهام عدالت، کمی منطق اقتصادی داشته باشند در می یابند 500 هزار تومانشان را در بانک سرمایه گذاری کنند سود بیشتری می گیرند تا سهام عدالت. حتی اگر مبلغ نهایی را به جای یک میلیون تومان، دو میلیون تومان در نظر بگیریم نرخ بازده کمتر خواهد شد.
پوری حسینی در مورد P/E سبد سهام عدالت گفت: سهام عدالتی که داریم به مردم تعارف می کنیم دارای P/E 6 است. در ضمن اگر میانگین 26 هزار و ششصد میلیارد تومان را تقسیم بر 49 کنیم به رقم 532 هزار تومان می رسیم، پس اعداد ما درست است زیرا دارنده 532 هزار تومان از 80 هزار تومان سود بهره مند می شود و کسی که بخواهد این رقم را به یک میلیون برساند از 150 هزار تومان سود بهره مند می شود. تنها چالش پیش روی سهام عدالت بلاتکلیفی صندوق های قابل فروش در بورس هستند، در ضمن اگر مردم بلد هستند با پولشان سهامی با P/E 3 بخرند و روی آن سود کنند لطفاً پولشان را به ما ندهند.
پورابراهیمی گفت: در هیچ جای دنیا به جای تجهیز منابع، سراغ خرد کردن منابع نمی روند، ما می توانیم به جای 4000 میلیارد تومان تا 6 ماه دیگر اصل سهام را آزاد کنیم و سود واقعی سهام را به مردم بدهیم و از سود حاصله این عمل می توان رقمی حدود 16 هزار میلیارد تومان طرح اقتصادی در همین شرکت های منتخب ایجاد کرد.

رئیس سازمان خصوصی سازی در استودیو گفت: رقم 4000 میلیارد تومان پول دولت نیست، این رقم سود سهام 10 ساله مردم نزد دولت است و مردم خودشان باید تصمیم بگیرند، ما وکیل 49 میلیون نفر نیستیم.
پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: خواسته امروز مردم؛ تصمیم گیری دولت برای انتقال مالکیت سهام است، این انتقال مالکیت حق مردم است.
پوری حسینی در انتهای برنامه گفت: اگر نمی توانیم اصل سهام را دست مردم بدهیم فعلاً می توانیم سود سهام را به مردم برسانیم، پس چرا پس از 11 سال از این اقدام کوچک فروگذار باشیم. از مردم خواستاریم آنهایی که قصد واریز مانده ارزش سهام دارند تا پایان مهر ماه اقدام نمایند و به امید تمدید این زمان نباشند.


Advertisment