20:26
25 آذر 1396
2017.Dec.16

از نماز تا اربعین – تداوم، پویایی و ثمر بخشی هر حرکت درستی، در گرو سه عامل است. از نماز تا اربعین – تداوم، پویایی و ثمر بخشی هر حرکت درستی، در گرو سه عامل است. ادامه ...
لحظه وداع پیامبر (ص) با حضرت زهرا(س) چه گذشت؟ لحظه وداع پیامبر (ص) با حضرت زهرا(س) چه گذشت؟ ادامه ...
طبق روایت، زلزله بلایی برای عبرت گناهکاران است؛ اما زلزله‌ی اخیر گربانگیر بدبخت و بیچاره‌ها شد. ولی ثروتمندان مرتکب گناه (رشوه و ربا ...) می‌شوند؟! طبق روایت، زلزله بلایی برای عبرت گناهکاران است؛ اما زلزله‌ی اخیر گربانگیر بدبخت و بیچاره‌ها شد. ولی ثروتمندان مرتکب گناه (رشوه و ربا ...) می‌شوند؟! ادامه ...
توسل ترامپ به مکانیسم ماشه در سناریوی برجام علیه برجام توسل ترامپ به مکانیسم ماشه در سناریوی برجام علیه برجام ادامه ...
هیچ کس تماشاچی نمونه، همه بیان وسط هیچ کس تماشاچی نمونه، همه بیان وسط ادامه ...
ژئوپلیتیک قومی ـ مذهبی میانمار/ قدرت در برابر حقوق بشر ژئوپلیتیک قومی ـ مذهبی میانمار/ قدرت در برابر حقوق بشر ادامه ...
غربی‌ها نمی‌خواهند منطقه آرام باشد؛
رفراندوم کردستان پروژه نوین جهان غرب برای دوران پساداعش غربی‌ها نمی‌خواهند منطقه آرام باشد؛ رفراندوم کردستان پروژه نوین جهان غرب برای دوران پساداعش ادامه ...
نشست نقد و بررسی آرای برونو لاتور؛ علم هیچ سوال معرفت شناختی مطرح نمی کند/ من پراگماتیست هستم نشست نقد و بررسی آرای برونو لاتور؛ علم هیچ سوال معرفت شناختی مطرح نمی کند/ من پراگماتیست هستم ادامه ...
شعارهای تجمع مقبره کوروش فاشیستی بود/ پیوند فاشیسم و لیبرالیسم شعارهای تجمع مقبره کوروش فاشیستی بود/ پیوند فاشیسم و لیبرالیسم ادامه ...
استاد فلسفه پروفسور جان کوزی: آمریکا خشن است؛ نه به خاطر اسلحه استاد فلسفه پروفسور جان کوزی: آمریکا خشن است؛ نه به خاطر اسلحه ادامه ...
***- دکتر نیلوفر چینی چیان - «نقش و جایگاه گفتمان عدالت در سیاست‌ورزی» - (بخش ششم / پرواز عدالت – سده میانی)                    ***- دکتر نیلوفر چینی چیان - «نقش و جایگاه گفتمان عدالت در سیاست‌ورزی» - (بخش ششم / پرواز عدالت – سده میانی) ادامه ...
«باز روایت مناظره جامعه‌گرایان – لیبرال‌ها؛ راهی برای فهم دیگری » - موضوع نشست مرکز مطالعات خاورمیانه - گروه روندها فکری (بخش دوم / پایانی) «باز روایت مناظره جامعه‌گرایان – لیبرال‌ها؛ راهی برای فهم دیگری » - موضوع نشست مرکز مطالعات خاورمیانه - گروه روندها فکری (بخش دوم / پایانی) ادامه ...
آخرین وضعیت بررسی لایحه آخرین وضعیت بررسی لایحه "قانون جامع انتخابات" ادامه ...
کدخدایی: طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها در شورای نگهبان تایید شد کدخدایی: طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها در شورای نگهبان تایید شد ادامه ...
ابطال آرای منتخبان شورای شهر در برخی شهرها + جزئیات ابطال آرای منتخبان شورای شهر در برخی شهرها + جزئیات ادامه ...
۱۴ صندوق تهران مجددا کنترل می‌شود ۱۴ صندوق تهران مجددا کنترل می‌شود ادامه ...
چمران: تاکید هیات نظارت بر بازشماری ۱۰درصدصندوق‌های انتخابات شورای تهران چمران: تاکید هیات نظارت بر بازشماری ۱۰درصدصندوق‌های انتخابات شورای تهران ادامه ...
*** آمریکا: کره شمالی مایه دردسر است؛ تحریم‌ها تشدید شوند *** آمریکا: کره شمالی مایه دردسر است؛ تحریم‌ها تشدید شوند نمایش ...
خندوانه به سبک امریکایی خندوانه به سبک امریکایی نمایش ...
کشمیر - خالی کردن حرص نظامیان، با تخریب موتور سیکلت مردم کشمیر - خالی کردن حرص نظامیان، با تخریب موتور سیکلت مردم نمایش ...
شلیک پلیس امریکا به رهگذر بدون سلاح 2 شلیک پلیس امریکا به رهگذر بدون سلاح 2 نمایش ...
شلیک پلیس امریکا به رهگذر بدون سلاح 1 شلیک پلیس امریکا به رهگذر بدون سلاح 1 نمایش ...
سیل فرانسه - پاریس سیل فرانسه - پاریس نمایش ...

■ کدخدایی؛ تایید صحت انتخابات میان دوره ای مجلس از سوی شورای نگهبان

 نسخه قابل چاپ

 ارسال به دوستان

11 خرداد 1396 - 00:00:00

مهر - سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی با تاکید بر اینکه قانون انتخابات باید اصلاح شود، گفت: این شورا صحت انتخابات میان دوره ای مجلس را تایید و به وزارت کشور اعلام کرده است.
ایران پی ان – شورای نگهبان: عباسعلی کدخدایی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دو سیما در پاسخ به این پرسش که آیا صحت انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان تایید شده است یا خیر؟ افزود: قرار بود بررسی این انتخابات را در جلسه عصر امروز شورای نگهبان داشته باشیم خوشبختانه کارشناسان بررسی های نخستین را انجام داده بودند و مطالب خدمت اعضای شورای نگهبان ارائه شد و نهایتا در ۴ حوزه ای که انتخابات میان دوره ای مجلس را داشتیم صحت انتخابات تایید و به وزارت کشور اعلام شد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت:همه موارد در این شورا بررسی شد و در نهایت تشخیص این شورا این بود که تخلفاتی که انجام شد در سرنوشت انتخابات موثر نبوده است.

عباسعلی کدخدایی درباره دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: به مردم تبریک می گویم که با مشارکت گسترده و با شور و شوق زیادی به پای صندوق های رای آمدند.

وی ادامه داد: بنا بر تعبیر مقام معظم رهبری حضور مردم در انتخابات نوعی مصونیت و اقتدار برای کشور است و دشمن از این حضور مردم وحشت می کند.

کدخدایی با بیان اینکه انتخابات، کنش و حرکت عظیم اجتماعی است، افزود: با توجه به اینکه ۴۱ میلیون نفر در این دوره از انتخابات شرکت کردند و با توجه به اینکه انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان دوره ای مجلس شورای اسلامی را هم داشتیم طبیعتاً  انتخابات با این گستردگی نمی تواند بدون هیچ تخلفلی باشد و در همه ادوار شاهد این تخلفات بودیم.
سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: تخلفات در دوره تبلیغات نامزدها و روز رای گیری وجود دارد و به علت وجود حساسیت ها گزارش های متعددی برای ما ارسال می شود اما نباید فراموش کنیم انتخابات توسط خود مردم اجرا و نظارت می شود.
وی ادامه داد: هیئت های اجرایی و نظارت از جنس مردم هستند و طبیعتاً اشکالاتی ممکن است به وجود بیاید، همان گونه که این بار هم اشکالاتی و تخلفاتی را داشتیم.

کدخدایی افزود: مهم این است که با این تخلفات چگونه برخورد شود باید با تخلفات برخورد و از آن جلوگیری شود اگر هم لازم باشد تخلفات را به قوه قضاییه و محاکم دادگستری ارسال می کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: انتخابات این دوره را از جهت تخلفات متفاوت نمی بینم همان تخلفاتی است که در گذشته نیز بود.

کدخدایی افزود: قوه قضاییه با ستاد ویژه ای که تشکیل داده خیلی سریع به تخلفات رسیدگی و در حال بررسی آن است و این ها در پیشگیری از این تخلفات برای دور های آینده موثر است.

وی با اشاره به اینکه گستردگی و تنوع تخلفات را داشتیم و فهرستی از شکایت ها و اعتراضات در بیانیه شورای نگهبان آمده است، اضافه کرد: کمبود تعرفه ها در برخی از شعب، تاخیر در برخی شعب رای گیری، اخلال در روند رای گیری، دستکاری احراز هویت، صادر نکردن کارت برای نمایندگان نامزدها، رعایت نکردن بی طرفی در آگهی عنوان اسامی نامزدها، تعطیلی زود هنگام شعب، تبلیغ به نفع نامزدها، استفاده از امکانات دولتی، جانبداری از دخالت برخی مقامات، تطمیع، تهدید و خرید و فروش آراء، مخدوش بودن تعرفه ها و جلوگیری از حضور نمایندگان نامزدها در شعب و تخلفاتی از این گونه موارد انجام شده که در انتخابات قبلی هم سابقه داشته است.

کدخدایی در پاسخ به این پرسش که آیا کمبود تعرفه ها عمدی بوده است؟ گفت: شورای نگهبان به این نتیجه نرسید.
وی با توضیح انواع تخلفات در قانون افزود: اصولا دو نوع تخلف را در قانون تحت عنوان جرایم و تخلفات انتخاباتی داریم که یک سنخ، تخلفاتی است که هم خودش به عنوان تخلف شمرده می شود و هم در سرنوشت انتخابات موثر است و نوع دوم تخلفات غیر موثر است یعنی تاثیری بر سرنوشت انتخابات ندارد.

وی افزود: اگر در جایی تقلبی به صورت گسترده صورت می گیرد یا اگر با تبانی، صندوق ها با تعرفه پر شود اگر این موضوع برای شورای نگهبان احراز شود جرم است و مجازات دارد و مرتکبان به قوه قضاییه معرفی می شوند.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: علاوه بر این اگر برای شورای نگهبان احراز شود چنین کاری انجام شده است کل تعرفه های آن صندوق هم ابطال می شود.

کدخدایی گفت: بر اساس قانون، ابطال یا توقف فقط از اختیارات شورای نگهبان است اما مرتکبان تخلف برای مجازات به قوه قضاییه معرفی می شوند.

وی افزود: همه موارد در شورای نگهبان بررسی شد و در نهایت تشخیص این شورا این بود که تخلفاتی که انجام شد در سرنوشت انتخابات موثر نبوده است.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در انتخابات ریاست جمهوری ابطال و یا توقف آراء نداشتیم.

کدخدایی افزود: پیش از روز رای گیری حدود ۲۰۰ گزارش تخلف داشتیم ، شکوایه های متعددی انجام که تعدادی از آن ها به قوه قضاییه ارسال شده است.

وی گفت: پرونده تغییر در سرنوشت انتخابات بسته شده است و هیچ تغییری را در سرنوشت و نتیجه انتخابات نداریم اما کسانی که مرتکب تخلف و یا جرم شدند بر حسب تخلف و جرم در صورت احراز در قوه قضاییه به مجازات خواهند رسید.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: جانبداری و دخالت برخی مقامات دولتی و اجرایی در انتخابات بوده است که معمولا در همه دوره های انتخابات هم وجود دارد .

کدخدایی اضافه کرد: با حجم عظیم تعرفه ای که در روز رای گیری وجود دارد ممکن است در برخی مواقع مجری فراموش کند مهر تعرفه را بزند و یا مشخصات را بنویسد و فرض کنیم عامداً این کار را کرده باشد تعداد تعرفه این چنین در این دوره از انتخابات تفاوت چندانی با دوره های دیگر نداشت.

وی گفت: برخی آمار از جمله وجود ۵ میلیون تعرفه بدون مهر در فضای مجازی منتشر شد که خنده دار بود.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: مجموع تعرفه های بدون مهر حدود ۱۲ هزار تعرفه بود که نسبت به ۴۱ میلیون تعرفه رای اخذ شده در انتخابات بسیار ناچیز است.

کدخدایی گفت: مخدوش بودن تعرفه ها به اندازه ای نبود که بتواند بر سرنوشت انتخابات تاثیرگذار باشد.

وی افزود: تخلف جلوگیری از حضور نمایندگان نامزدها هم زیاد و فراگیر نبود.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: حضور نمایندگان نامزدها بر سر صندوق ها، اختیاری است و الزامی نیست و در عمل این نمایندگان بر سر همه صندوق ها حضور ندارند.

کدخدایی با تاکید بر اینکه قانون انتخابات باید اصلاح شود گفت: یکی از مشکلاتی که همیشه داریم و مسایل مختلفی را رقم می زند موضوع ثبت نام رای دهندگان است.

وی افزود: اگر بتوانیم نظام ثبت نام رای دهندگان را داشته باشیم موضوع خرید و فروش آراء، تقلب آراء ، شلوغی و بی نظمی در صف ها برطرف می شود.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: اگر این کار انجام شود کمک بزرگی به روان شدن انتخابات می شود و توزیع رای دهندگان بر سر صندوق ها مناسب می شود .

کدخدایی گفت: برای این کار به تصویب قانون نیاز داریم.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر به سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری درباره انتخابات عمل می شد و قانون تغییر می یافت آیا روند اجرا و نظارت راحت تر می شد؟ افزود: بله، این کار هم در موضوع ثبت نام ها و هم در بحث صلاحیت ها و اجرا، هزینه و تبلیغات می توانست به ما کمک کند اما متاسفانه این فرصت را از دست دادیم و امیدواریم این موضوع زودتر به سرانجام برسد.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه مسئولان، مشکلات انتخابات را لمس کردند، گفت:  دولت اخیرا اعلام کرده لایحه جامع انتخابات در کمیسیون ها در دست بررسی و مجلس شورای اسلامی هم آماده بررسی است که امیدواریم این کار انجام شود.


Advertisment