*** - پایبندی به برجام، پیام مشترک نشست ویژه اروپا خطاب به ترامپ

برجام – به گزارش دریافت خبر این پایگاه: اروپا فقط شعار دادند و امریکایی‌ها نیز ضمن نقض معاهده برجام، تحریم‌های مضاعفی را وضع کرده‌اند و هم چنان تهدید می‌کنند.

آلمان، بریتانیا و فرانسه از آمریکا خواسته‌اند به رغم مناقشه سیاسی با دولت ایران، به توافق هسته‌ای پای‌بند بماند.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان از ترامپ خواسته است با اروپا در زمینه اجرای برجام همکاری کند.

نشست ویژه سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان که به دعوت فدریکا موگرینی صورت گرفته بود، روز پنجشنبه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی‌ماه) در بروکسل برگزار شد. در این نشست، به موازات وزیران امور خارجه سه کشور یاد شده، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز حضور داشتند.

هدف از برگزاری این اجلاس، بحث و مشورت پیرامون آینده توافق هسته‌ای با ایران بود. این نشست یک روز پیش از اعلام احتمالی نظر دولت آمریکا نسبت به موضوع تحریم‌های ایران برگزار می‌شود. زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان در این جلسه خطاب به آمریکا گفت که انتظار اروپا از آن کشور این است که در راستای حفظ و اجرای توافق هسته‌ای با ایران همکاری کند.

خبرگزاری آلمان: وزیر امور خارجه آلمان در عین حال افزود که توافق هسته‌ای با ایران به وضوح نشان داد که می‌توان از طریق راهکارهای دیپلماتیک مانع گسترش جنگ افزارهای هسته‌ای شد. به باور او، شکست توافق هسته‌ای با ایران در شرایط کنونی می‌تواند به‌مثابه "یک نشانه بسیار بد" بر مناقشه هسته‌ای با کره شمالی تاثیری نامطلوب بر جای نهد  .

موگرینی نیز تاکید کرد که اتحادیه اروپا خواستار اجرای توافق هسته‌ای با ایران است. به باور او، اجرای این توافق، عملا زمینه‌های بازرسی و کنترل فعالیت‌های هسته‌ای ایران را فراهم می‌آورد.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرد که دفاع از برجام به معنی نادیده گرفتن سایر مسائل و از جمله برنامه موشکی جمهوری اسلامی و نقش بی‌ثبات‌کننده‌ی این کشور در منطقه نیست.

 

 

http://www.iranpn.com