۸۰۰۰ کانکس برای اسکان موقت روستائیان در نقاط زلزله‌زده کرمانشاه نصب می‌شود
ایران پی ان – مسکن: علیرضا تابش در بازدید از مناطق زلزله‌زده شهرستان سرپل‌ذهاب در جمع خبرنگاران از نصب و راه‌اندازی 8 هزار اسکان موقت و کانکس برای روستاییان در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه خبر داد و اظهار داشت: از یکی دو روز گذشته مرحله اسکان موقت برگزار شده و ما به‌شدت در حال ادامه این مرحله هستیم.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه 8000 واحد کانکس برای اسکان روستائیان در محل دائمی خانه‌هایشان نصب و راه‌اندازی می‌شود، گفت: این کانکسها به‌سفارش بنیاد مسکن و توسط قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) ساخته شده و سپاه با تمام امکاناتی که در اختیار دارند در حال آماده‌سازی این کانکسها هستند.

تابش با بیان اینکه تاکنون 1100 واحد سکوی استقرار این کانکسها ساخته شده و بقیه نیز در حال انجام است اضافه کرد: 1000 واحد کانکس برای اسکان موقت افراد توسط بنیاد مسکن به منطقه از امروز حمل می‌شود و 2000 واحد نیز توسط ارتش سفارش داده شده که ساخته می‌شود.

وی با ابراز اینکه بنا به قول و همکاری سپاه ظرف یک ماه و نیم آینده اسکان موقت زلزله‌زدگان حل خواهد شد، عنوان کرد: 8 ستاد از استانهای مختلف در سرپل‌ذهاب مستقر شدند که با استان کرمانشاه مشغول آواربرداری هستند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه تاکنون از 1200 واحد مسکونی آواربرداری شده است، افزود: آواربرداری و دسته‎بندی مصالح نیز در دستور کار ما قرار دارد تا در این میان مصالح اسراف نشود و تقاضا داریم که اجازه بدهند مصالح را خود مردم تفکیک کنند و بعد آواربرداری انجام شود.

وی با اظهار اینکه "در ستادهای ما حدود 930 کارشناس مستقر هستند که کار ارزیابی واحدهای مسکونی را انجام می‌دهند" گفت: این کارشناسان واحد به واحد در حال ارزیابی خسارت هستند و تاکنون حدود 60 هزار واحد منزل را ارزیابی کرده‌اند و برای خسارت‌دیدگان تشکیل پرونده و آنها را به بانک معرفی می‌کنند.

تابش با اعلام اینکه حدود 350 دستگاه ماشین‌آلات در منطقه مستقر است، بیان کرد: این ماشینها جدا از ماشین‌آلاتی است که سپاه در منطقه آورده و 500 دستگاه نیز تا آخر هفته به منطقه خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه اکنون در بخش بازسازی یک جنب و جوش خاصی در شهرستان سرپل‌ذهاب مشاهده می‌شود، گفت: امیدواریم با کمک مردم این بازسازی به سرمنزل مقصود برسد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با ابراز اینکه در زمینه تسهیلات خوشبختانه روز گذشته در منطقه معاون اول رئیس جمهور و عده‌ای از وزرا در جلسه تصمیمات خوبی گرفتند و تسهیلات 25میلیونی برای روستاییان به 30 میلیون تومان و 35 میلیون تومان شهری به 40 میلیون تومن افزایش یافت و این به‌غیر از 10 میلیون تومانی است که برای فرصتهای شغلی و کسب و کار داده می‌شود.

وی با اعلام اینکه غیر از این تسهیلات برای واحدهای تجاری و مغازه مردم 12 میلیون تومان و برای تعمیرات هم 12 میلیون تومان دیگر وام داده می‌شود، گفت: برای وام بلاعوض در شهرها 6 میلیون تومان و در روستاها 5 میلیون تومان نیز در نظر گرفته شده است.

تابش با اشاره به اینکه 2 میلیون تومان برای خرید لوازم خانگی در اختیار زلزله‌زدگان به‌صورت بلاعوض داده می‌شود، عنوان کرد: همچنین سیمان رایگان به زلزله‌زدگان داده می‌شود و مردم مطمئن باشند تا آخرین لحظه همراه آنها خواهیم بود.

وی با بیان اینکه "بازسازی منازل مسکونی به همت مردم بستگی دارد و اگر مردم سرعت بیشتری به خرج بدهند ما حدس می‌زنیم یک سال طول می‌کشد این خانه‌ها ساخته شود" اضافه کرد: برای بازسازی زیرساخت‌ها، اماکن عمومی، مدارس و ساختمانهای دیگر نیز تعیین تکلیف شده و در ستاد مشخص‌شده قرار شد در دولت اعتبارات آن مصوب و ابلاغ شود.

http://www.iranpn.com