طبق روایت، زلزله بلایی برای عبرت گناهکاران است؛ اما زلزله‌ی اخیر گربانگیر بدبخت و بیچاره‌ها شد. ولی ثروتمندان مرتکب گناه (رشوه و ربا ...) می‌شوند؟!

پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات (ایکس – شبهه): حدیث باید عیناً نقل شود، چرا که در نقل به مضمون و آن هم با ترجمه به زبان دیگر، ممکن است خطاهای سهوی یا حتی عمدی رخ دهد که کلاً معنا را متغیر سازد، به ویژه اگر توسط دشمنان فرافکنی شود. و البته پس از نقل و ترجمه‌ی درست، باید واژگان و پیام آنها درست فهم شود. 

البته زلزله‌هایی به این شدت، چه در ایران و چه سایر کشورها بسیار رخ داده است، مانند زلزله بم یا رودبار که جان بیش از یکصدهزار نفر را گرفت، یا زلزله‌های ایتالیا، ترکیه، مکزیک و ... ؛ لذا لازم است که به نکات ذیل توجه شود:

یک – بدیهی است که حوادثی چون: شهاب یا سقوط سنگ‌هایی آسمانی، طوفان، رعد و برق، سیل، سونامی، آتش‌فشان و زلزله، ناشی از فعل و انفعالات طبیعی زمین یا سیارات می‌باشد، لذا وقتی به آن "بلا" اتلاق می‌گردد که ضرر، زیان و مصیبتی را متوجه جان و مال انسان نماید.

دو – بلا نیز یعنی اتفاقی یا رویدادی که مبتلابه و دیگران به آن امتحان می‌شوند؛ چنان که در فاجعه‌ی کربلا و بلایای عاشورا، هم امام حسین علیه السلام، خاندان و اصحابش امتحان شدند – هم دشمنان ایشان امتحان شدند – هم غافلین و ساکتین امتحان شدند و هم تا آخرالزمان همه امتحان می‌شوند.

سه – گناه نیز فقط شراب، زنا و قمار نیست، بلکه غفلت‌ها، جهالت‌ها، بی‌توجهی‌ها، سوء مدیریت‌ها، کم‌کاری‌ها و ... همه گناهان بزرگی است که حتماً عواقب سوء دنیوی و اخروی دارد.

چهار – چنین نیست که بلا، فقط مستقیماً دامنگیر گناهکاران گردد! امریکا، انگلیس، اسرائیل و نوکرانی چون دولت سعودی و میانمار، مردمان ضعیف را قتل عام می‌کنند – سیل زمین‌های کشاورزی و دام را نابود می‌کند و خانه‌های سست را با خود می‌برد و ... ؛ اما بلاهای مستقیم، غیر مستقیم، سریع یا دیرهنگامش، دامنگیر همگان می‌گردد.

پنج – "عبرت" از مرگ و زندگی همگان، حوادث تاریخی، طبیعی، مصیبت‌ها، بلاها و عواقب سوء عملکردها، برای همگان است، منتهی فقط عاقلان و صاحبان بصیرت عبرت می‌گیرند « إِنَّ فِي ذَلِكَ لَعِبْرَةً لِأُولِي الْأَبْصَارِ » و مابقی هم چنان در جهالت و غفلت باقی می‌مانند.

گناه:

●- ژاپن یک کشور زلزله‌خیز است و بیشتر مردمانش [به رغم برخورداری از دانش‌های فنی] همچون مردمان عصر جاهلیت، بت‌پرست هستند؛ اما برای حفظ خود از آسیب‌های زلزله فکر، تدبیر و کار کرده‌اند؛ نه تنها در مهندسی و معماری ساختمان‌ها، پل‌ها و سدها تمهیدات لازم را به عمل آورده‌اند، بلکه در برخی مناطق، وسایل داخل منزل یا شرکت را نیز به زمین و دیوارها پیچ می‌کنند تا در صورت وقوع زلزله، آسیب نبینند.

بنابراین، اگر ما شهرها، روستاها و خانه‌هایمان را بدون رعایت استانداردهای ایمنی، روی خط زلزله ساختیم، و نسبت به بازسازی آنها غفلت نمودیم و ...، خودش گناه بزرگی است که عواقبش به هنگام وقوع زلزله، دامنگیر یک ملت می‌شود [نه تنها آسیب دیدگان].

نکته مهم:

اما نکته‌ی مهم این است که در ضد تبلیغ علیه اسلام، حتی از زلزله نیر سوء استفاده می‌کنند و در حالی که مردم همه دردمند و نگران هستند، در فضای مجازی شایع می‌کنند که در حدیثی چنین و چنان آمده، پس چرا اینطوری شد؟

این جوّ سازی‌های در حالی است که باید بپرسیم:

●- چطور بیست میلیون انسان در حال بی‌خانمی و حرکت در جاده، طی ده روز راهپیمایی، آن هم در عراقی که فقیر و جنگ‌زده است، با مشکل تشنگی مواجه نشدند و به همگان به صورت رایگان آب‌های بسته‌بندی شده می‌دادند، اما صدهزار نفر زلزله زده، ناگهان با بحران بی‌آبی و عطش مواجه می‌گردند؟! مگر تهیه و ارسال آب، با وجود این همه کارخانجات چقدر سخت می‌باشد؟!

●- در حالی که مردم در سرما، در خیابان و پارک می‌خوابند، یک مقام مسئولی گفت: «5000 چادر خریداری و ارسال نموده‌ایم»! باید پرسید: چرا در یک مملکت زلزله‌خیز و نیز مورد تهدید نظامی، یکصد هزار و یا حتی یک میلیون چادر در انبارها نداشتید؟!

●- دولت می‌گوید: «جهت بازسازی، وام بلا عوض و بلند مدت به زلزله‌زدگان می‌دهیم»! خب اگر چنین بودجه‌ای داشتید، چرا پیش از وقوع چنین حوادث تلخی، صرف بازسازی شهرها و روستاهای محروم و بافت‌های فرسوده نکردید؟!

ما می‌پرسیم:

این حادثه‌ی مصیبت‌بار، در چند شهر کم جمعیت رخ داده و مردم از بی‌سرپناهی، بی‌آبی، تشنگی، گرسنگی، نرسیدن دارو، کمبود بیمارستان، درمانگاه، اورژانس و ... می‌نالند و گله‌مند هستند! اگر خدایی ناکرده چنین حادثه‌ای برای یک شهر پر جمعیتی مانند تهران، قزوین، شهرهای استان گیلان و ... (که سابقه‌ی زلزله‌های شدید دارند) رخ دهد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟!

آیه و حدیث:

●- اگر هیچ آیه و حدیثی درباره‌ی ضرورت تفکر، برنامه‌ریزی، پیش‌بینی حوادث، دوراندیشی، توزیع عادلانه ثروت، کمک به نیازمندان، رفع نیازهای ضروری شهروندان و ... نخوانده باشند نیز کمی تفکر، تعقل، تدبیر و مدیریت صحیح کافی بود.

●- برای دشمنان داخلی (منافق – ستون پنجم)، هیچ فرقی ندارد که مردم با خوشحالی به سفر زیارتی و سیاحتی روند و یا با غم و اندوه عزاداری کنند – در یک جهش علمی و اقتصادی موفق باشند و یا در حادثه‌ای چون سیل و زلزله، بلازده و خسارت دیده شوند ...، بلکه از هر رویکرد، دستآورد، اتفاق و حادثه‌ای در جهت ضد تبلیغ علیه اسلام سوء استفاده می‌کنند، چرا که قلب‌هایشان مریض است. و البته هر چه بیشتر تلاش می‌کنند، بیشتر سرشکسته می‌شوند، چرا که نور خدا، با پف دهان آنها خاموش نمی‌شود.

« يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ » (الصف، 8)

ترجمه: مى‏ خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند و حال آنكه خدا نور خود را كامل کامل می‌گرداند، اگر چه کافران را خوش نیاید.

منبع:

 

www.x-shobhe.com


http://www.iranpn.com